Praga
Wybierz okres:
  • 1918-1939
  • 1939-1945
  • 1945-1989
  • Po 1989
minimalizovat/maximalizovatdeselect

Wybierz temat

  • Ruch/mobilność
  • Język
  • Miejsca pamięci
  • Różnorodność

Cmentarz Żydowski

Cmentarz Żydowski

Cmentarz żydowski na Okopowej

Cmentarz żydowski przy ul. Okopowej został założony w 1806 roku i jest miejscem spoczynku wielu znanych i zasłużonych postaci dla życia społeczno-kulturalnego Warszawy. Są to m.in. Ber Sonnenberg, na grobie którego stoi bogato rzeźbiony pomnik będący unikalnym przykładem sztuki sepulkralnej, naczelny rabin Warszawy Ber Meisels, Adam Czerniakow – prezes judenratu w getcie warszawskim, Marek Edelman – wybitny chirurg i jednocześnie przywódca powstania w getcie, a także Rachela Estera Kamińska – „matka teatru żydowskiego”, znakomici żydowscy pisarze jak Icchak Lejb Perec, Szymon An-ski, Jakub Dinezon, Julian Stryjkowski czy twórca języka esperanto Ludwik Zamenhof. Cmentarz ten jest drugim największym cmentarzem żydowskim w Polsce i zajmuje powierzchnię nieco ponad 33 hektarów. Do drugiej wojny światowej znajdowało się tu około 150 000 nagrobków. W czasie wojny cmentarz był przez pewien czas wewnątrz getta. Pochówki odbywały się na nim początkowo w indywidualnych grobach, a z biegiem czasu w masowych mogiłach. Szacuje się, że spoczywa tu około 250 000 osób.

Cmentarz przetrwał wojnę, ale synagoga stojąca przy ul. Okopowej i dom przedpogrzebowy, w którym przechowywana była cała dokumentacja dotycząca cmentarza i pochówków, zostały zniszczone. W latach 2006–2010 – celem choć częściowego odtworzenia listy pochowanych – nagrobki, na których zachowała się inskrypcja zostały zinwentaryzowane, a dane umieszczono w internetowej bazie, umożliwiając tym samym poszukiwanie grobów rodzinnych Żydom z całego świata. Cmentarz nadal służy warszawskiej gminie żydowskiej i jest licznie odwiedzany przez rodziny zmarłych, ale także przez turystów z Polski i zagranicy. Są to, między innymi, chasydzi przyjeżdżający do grobów cadyków poszczególnych dynastii. Jest on jednocześnie miejscem licznych upamiętnień zarówno prywatnych rodzin, znanych osób, jak i tragicznych wydarzeń z czasów Zagłady. Na cmentarzu nadal przestrzega się halachy – prawa żydowskiego. W ostatnich latach w kwaterze grzebalnej członkowie rosnącej warszawskiej społeczności żydowskiej stawiają na grobach zmarłych nagrobki nawiązujące do tradycji żydowskiej.

Pierwszego listopada, w katolickie święto zmarłych, na cmentarzu odbywa się kwesta na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków. Są to miedzy innymi – często zarośnięte gąszczem – piękne macewy (hebr. pomniki) z początku XIX wieku, na których zachowały się płaskorzeźby przedstawiające tradycyjną symbolikę żydowską, ale i granitowe, lub marmurowe, bogate i okazałe pomniki zamożnej części społeczności, jak i pomniki wybitnego rzeźbiarza Abrahama Ostrzegi.

Drugim warszawskim cmentarzem żydowskim jest cmentarz na Bródnie założony jeszcze w 1780 roku przez Szmula Zbytkowera.

Autorką tekstu jest Alicja Mroczkowska.

Tekst „Cmentarz Żydowski” jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz imię nazwisko autora/ki tekstu oraz Stowarzyszenia „Pracownia Etnograficzna”. Utwór powstał w ramach konkursu Forum polsko-czeskie 2014: wspieranie rozwoju stosunków polsko-czeskich 2014, realizowanego za pośrednictwem MSZ RP w 2014. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o konkursie Forum polsko-czeskie 2014: wspieranie rozwoju stosunków polsko-czeskich 2014.

Powiązane
      Tematy

  • 1918-1939
  • 1939-1945
  • 1945-1989
  • Miejsca pamięci
  • Po 1989
// there must be first row empty (first line is not executed at least Chrome 39) Mapa_Clear(window.markers); window.markers = []; window.mplaces = {}; window.polyline = null; window.countmarks = false; var markerindex = 0; marker = new google.maps.Marker({ position: new google.maps.LatLng(52.246879, 20.973598), map: mkc_map, title: 'Cmentarz Żydowski', animation: google.maps.Animation.DROP, icon: '/img/ico-point.png' }); google.maps.event.addListener(marker, 'click', function() {Mapa_SetPlace('jewish-cemetery');}); google.maps.event.addListener(marker, 'mouseover', function() { mkc_infowindow.setContent(this.title); mkc_infowindow.open(this.getMap(), this); }); markers[markerindex] = marker; mplaces['jewish-cemetery'] = markerindex++; // rescale Mapa_fitBounds(markers);