Emigracja do Argentyny
W końcu XIX wieku, wraz z nasileniem się nastrojów antyżydowskich - wybuchami pogromów w Cesarstwie Rosyjskim i napięciami w Królestwie Polskim, wielu żydowskich intelektualistów zaczęło rozważać kwestię masowej emigracji z Europy. W 1891 roku baron Moritz von Hirsch utworzył Jewish Colonization Association (JCA). Organizacja ta miała na celu umożliwienie uciekającym z Europy wschodniej Żydom osiedlanie się w północnej i południowej Ameryce (Kanada, Stany Zjednoczone, Argentyna, Brazylia). JCA wykupywała ziemie, na których tworzyła żydowskie kolonie rolnicze. Jednym z głównych miejsc, w których JCA nabywała ziemię była Argentyna. Pomysł założenia kolonii żydowskich w Argentynie był na tyle popularny, że nawet pisała o nim polska prasa antysemicka1[1].
Wraz z pogarszającymi się warunkami gospodarczymi w Europie wschodniej pojawiało się coraz więcej miejsc, do których wyjeżdżano. Między 1881 a 1914 rokiem około 3 milionów żydowskich uchodźców udało się w podróż po lepsze życie2[2]. Wtedy też zaczęto przestrzegać, zwłaszcza młode dziewczęta przed pochopną decyzją o wyjeździe. Zarówno w tekstach literackich, jak i publicystycznych opisywano powszechny wówczas proceder wywozu, pod pozorem małżeństwa lub lepszych warunków bytowych, ubogich panien żydowskich do domów publicznych głównie w Ameryce Południowej3[3].
Jedną z najbardziej znanych grup przestępczych była rozbita w 1930 roku Cwi Migdal (znana też pod nazwą Warszawskie Towarzystwo Wzajemnej Pomocy), która kusiła dziewczyny z Polski, Rosji i Mołdawii perspektywą dostatniego i bezpiecznego życia za oceanem. Ameryka była przedstawiana jako kraj, w którym antysemityzm nie istnieje. Wiele młodych dziewcząt żydowskich wyjeżdżając z Warszawy, Lublina czy małego sztetla gdzieś w Polsce, nie zdawało sobie sprawy, że miły i przystojny jegomość, który został właśnie ich narzeczonym, jest w rzeczywistości członkiem mafii. Proceder był na tyle powszechny, że w Brazylii funkcjonowało słowo polacas na określenie prostytutki4[4], a w Polsce w 1929 powstał w film „Szlakiem hańby”, który opowiadał o tym masowym procederze i miał przestrzegać młode dziewczyny przed wyjazdami.
Autorką tekstu jest dr Zuzanna Kołodziejska
Tekst ”Emigracja do Argentyny” jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz imię nazwisko autora/ki tekstu oraz Stowarzyszenia „Pracownia Etnograficzna”. Utwór powstał w ramach konkursu Forum polsko-czeskie 2014: wspieranie rozwoju stosunków polsko-czeskich 2014, realizowanego za pośrednictwem MSZ RP w 2014. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o konkursie Forum polsko-czeskie 2014: wspieranie rozwoju stosunków polsko-czeskich 2014.