Ludwik Zamenhof
Ludwik Zamenhof (1859–1917) jest znany i rozpoznawany przede wszystkim jako twórca esperanto – sztucznego języka międzynarodowego. Jednak jego marzenia o zjednoczeniu ludzkości wykraczały daleko poza stworzenie wspólnego dla wszystkich ludzi narzędzia komunikacji i obejmowało także krąg uniwersalnych wartości religijnych i narodowych. Pochodzący z rodziny zrusyfikowanych Żydów Zamenhof, podobnie jak wielu innych żydowskich intelektualistów, próbował zmierzyć się w swoim czasie z tzw. kwestią żydowską i znaleźć jej odpowiednie rozwiązanie. W tych poszukiwaniach przeszedł drogę od zaangażowania na rzecz ruchu narodowego odrodzenia Żydów, protosyjonizmu, do bardziej ogólnych projektów mających służyć całej ludzkości.
Zamenhof urodził się w Białymstoku, gdzie obserwując relacje między Polakami, Żydami, Rosjanami i Niemcami, uznał że główną przyczyną nieporozumień i sporów między ludźmi jest bariera językowa, tam także – w wieku 10 lat – napisał dramat Wieża Babel, czyli tragedia białostocka w pięciu aktach; kształcił się w Moskwie, Warszawie i Wiedniu. Aktywnie uczestniczył w ważnych dla ruchu esperanckiego wydarzeniach w całej Europie. Jednak to Warszawa stała się miastem, w którym skrystalizowały się jego najważniejsze projekty i w którym spędził większość swojego życia. To tu w 1887 roku ożenił się z Klarą Silbernik i, dzięki wsparciu finansowemu jej ojca, wydał po rosyjsku i po polsku broszurę Język międzynarodowy. To ona rozsławiła go jako Doktora Esperanto. Na ul. Dzikiej pracował nie tylko nad uniwersalistycznymi ideami, ale także prowadził swoją praktykę okulistyczną, o czym informuje ogłoszenie w stołecznym polsko-żydowskim tygodniku „Izraelita”. Tu także zmarł. Mowę pożegnalną wygłosił rabin i kaznodzieja Wielkiej Synagogi na Tłomackiem Samuel Poznański: „Przyjdzie chwila, że cała polska ziemia zrozumie, jaką promienną sławę dał ten wielki syn swojej ojczyźnie…”. Został pochowany, a jego nagrobek z zieloną gwiazdą, symbolem ruchu esperanckiego, można nadal obejrzeć na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej.
Ulica Dzika, przy której mieszkał Doktor Esperanto, otrzymała w 1930 roku jego miano. W czasie II wojny światowej znalazła się ona w obrębie getta. Zagłada Żydów zaważyła w tragiczny sposób na losie zarówno rodziny Ludwika Zamenhofa, jak i innych żydowskich esperantystów. Wielu z nich straciło życie w gettach lub obozach śmierci.
Autorką tekstu jest dr Agnieszka Jagodzińska.
Tekst „Ludwik Zamenhof” jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz imię nazwisko autora/ki tekstu oraz Stowarzyszenia „Pracownia Etnograficzna”. Utwór powstał w ramach konkursu Forum polsko-czeskie 2014: wspieranie rozwoju stosunków polsko-czeskich 2014, realizowanego za pośrednictwem MSZ RP w 2014. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o konkursie Forum polsko-czeskie 2014: wspieranie rozwoju stosunków polsko-czeskich 2014.